Zlomkové  zlato

    

Zlomkové zlato – jsou to kovy s obsahem ryzího zlata: rozbité šperky, zuby, mince, hodinkové pláště a jiné předměty, které nemají historickou ani uměleckou hodnotu.

Hodnota zlomkového zlata je závislá na obsahu ryzího zlata a jeho momentální ceně na trhu.

Pokud si zákazník na výrobu šperku dodá vlastní zlomkové zlato, jakékoli barvy a ryzosti, je nutné zjistit velmi přesně váhu dodaných kovů a jejich ryzost. Jsou-li tyto zlomky opatřeny státním puncem, pak je ryzost jasně daná a po odstranění nepravých částí a ztavení do slitku dojdeme i k přesné váze. Drahé i bezcenné kameny z kovu odborně vyjímám a předávám zákazníkovi. Váha zlomků před tavbou může být o dost vyšší než váha vzniklého slitku, a to hlavně u dutých šperků a řetízků, které obsahují mnoho nečistot a ocelových pružin z uzávěrů.

U zlomků nejasné ryzosti se slitek podrobí analýze k určení množství ryzího zlata a použije se jako protihodnota k materiálu použitého na výrobu.

Zákazník může předložit své zlomkové zlato k analýze prostřednictvím zlatníka nebo přímo na Puncovním úřadu, ten mu vydá slitek s úředním nálezem.

Zlomkové zlato se nehodí pro přímou výrobu šperků, protože obsahuje různé druhy slitin, především pájku, která je křehká a má nižší bod tání. Po roztavení a následném válcování by mohlo docházet k praskání či loupání, nebylo by možné získat potřebnou barvu a ryzost slitiny.

Zlatnická výroba podléhá puncovnímu zákonu a každý výrobek musí být předložen ke kontrole na Puncovním úřadu, kde je opatřen státním puncem. K výrobě proto používám jen registrované klenotnické slitiny. Není tedy důležité jakou barvu a ryzost má zlato dodané zákazníkem vůči požadované barvě a ryzosti nového výrobku.

Fotogalerienašich šperků

přívěsky řetízky prsten diamantový prsten zásnubní prsten snubní prsten

Kontakt BUN design - zlato a šperky

Výroba šperků na zakázku

Telefon: +420-777-577887
E-mail: (remove XX) bun XX @zlatoasperky XX .cz