Diamanty

    

Diamanty

Diamant (čistý uhlík C, tvrdost 10) je jedním z nejvzácnějších kamenů, pro své unikátní fyzikální a chemické vlastnosti, je nejtvrdším materiálem, který vzniká při velkém tlaku a teplotě v 80 kilometrové hloubce Země. Dokonale štěpný, má vysoký index lomu a silnou disperzi, světelný paprsek rozkládá na celé spektrum barev

Nejoblíbenějším je čirý a bezbarvý diamant, ale vyskytují se různé odrůdy žluté, hnědé, zelené, modré, růžové, červené, šedé a černé, způsobené příměsemi.

Vysoká cena diamantů je způsobena i náročností broušení , které se vzhledem k tvrdosti provádí opět diamantem. Nejdokonalejším výbrusem je speciální briliantový brus (57 plošek) "srdce a šípy," který neobyčejně zvyšuje lesk a hru barev.

Cena diamantu se odvíjí od jeho hodnocení tzv. 4C: carat - váha, colour - barva, clarity - čistota, cut - výbrus. Ve šperkařství se nejčastěji používají diamanty střední třídy (čistota VS2 - P1, barva F - K) velmi luxusní šperky se osazují brilianty čistoty VVS2 - IF s barvou H - D. Skutečně zajímavé šperky se dají vytvářet v kombinacích bílých, hnědých a černých diamantů. Zajímavé barevné efekty se docílí osazením nažloutlých až hnědých diamantů do žlutého, růžového, nebo červeného zlata.

Problematika investičních diamantů je poměrně složitá a investor by měl získat nejprve dostatek informací od zkušeného gemologa, porovnat ceny srovnatelných kamenů z více zdrojů, nakupovat u prověřených prodejců, kteří jsou na trhu minimálně 20 let. Svět je plný diamantů, ale nejvzácnější jsou unikátní barevné diamanty (fancy) a velké, dokonale čisté bílé brilianty s excelentním brusem opatřené mezinárodně uznatelným certifikátem (GIA, HRD, IGI) jehož číslo je vyryté do rundisty kamene. Diamanty s certifikátem laboratoří GIA mají oproti jiným laboratořím nejpřísnější hodnocení a proto jsou více ceněny.

Kriteria při stanovení ceny diamantů

  • Carat – karát(jednotka určující váhu diamantu)
  • Clarity - čistota(udává množství a typy nečistot)
  • Cut – brus
  • Color – barva
  • Certificate – certifikát(mezinárodně uznatelný: GIA, HRD, IGI)

Ceník

Ceník kulatých briliantů 0.004ct - 0.44ct

Ceny diamantů mají prokazatelně dlouhodobou rostoucí tendenci.

Tabulka hodnocení diamantů

tabulka hodnocení diamantu

Fotogalerienašich šperků

přívěsky řetízky prsten diamantový prsten zásnubní prsten snubní prsten

Kontakt BUN design - zlato a šperky

Výroba šperků na zakázku

Telefon: +420-777-577887
E-mail: (remove XX) bun XX @zlatoasperky XX .cz